post

Które okna do mieszkania lub domu?

Nabytek nowego mieszkania bądź budowa domu zawsze wiąże się z instalacją nowiuteńkich okien. Przeciwnie zaś nabycie lokalu mieszkalnego lub domu, to w większości wypadków wymiana już istniejących.

okno budynek
Raz za razem mniema się, że selekcja|wybranie|wybór} okien zazwyczaj sprowadza się do wyboru stolarki okiennej i koloru. To jednak nieprawda, obecnie należałoby zaznajomić się z atrybutami technicznymi takich okien przed ich wyborem.

Aspekty fachowe okien

Współczynnik przenikania ciepła, to nadrzedny atrybut jaki weźmiemy pod lupę w doborze okna. Jako energooszczędne okna można nazwać takie, jakie posiadają ten współczynnik na pułapie 1.0W/m2. Kolejnymi atrybutami są wodoszczelność i trwałość na obciążenia wiatrem, tym atrybutem winny interesować się rodziny zamierzające bytować na wyższych kondygnacjach. Wodoszczelność jest przez sporo profesjonalistów atrybutem, jaki definiuje solidność okna. Inny aspekt to współczynnik przenikania energii słonecznej. Jest wyrażony w procentach i jest znaczny przeważnie zimą. Bo wyższy atrybut to wydajniejsze ogrzewanie mieszkania zimą z wykorzystaniem energii słonecznej. Następny istotny aspekt to współczynnik przenikania światła, nie powinien on być mniejszy niż 70 %. Im wyższy parametr tym jaśniej w lokalu, mniej trzeba wydać na prąd. I na koniec kolejny istotny parametr, jakim jest współczynnik wyciszania hałasu. Na ogół okna posiadają ten współczynnik na poziomie 30-35 dB i jest on wystarczający.
okno wieżowiec

Czy konieczna jest wentylacja?

Prawiąc o wentylowaniu w oknach myślimy o jednym nawiewniki. Wypada Się zapytać czy są potrzebne? Oczywiście tak, albowiem zapewnia to prawidłową wentylację lokalu. Bez owego okna się pocą, gdyż na szybie pojawi się para i rosa, co może nawet kiepsko wpłynąć na zdrowie lokatorów.

Dobór stolarki
Jeśli mieszkamy w domu albo budujemy dom możemy wyselekcjonować swobodnie z bogactwa propozycji firm. Przykładowo z oferty jednostki Optimus System https://www.oknaoptimus.eu/, jaka dostarcza usługi w trójmieście i w całym województwie pomorskim. Jeśli jednak ulepszamy okna w dużym budynku już tak cudownie nie jest. Dobór stolarki nie może burzyć zamysłu kompletnego budynku i może owocować nawet karami finansowymi. To istotniejszy z dowodów przemawiających za tym, że lepiej kupić dom aniżeli mieszkanie, mimo że ceny domów są większe.
okno