post

Zwykły surowiec o niezwykłych właściwościach – poznaj zalety korka

Korek to martwicza tkanka pochodząca z wiecznie zielonego drzewa – dębu korkowego, który najliczniej występuje w Portugalii. Korek pozyskuje się w okresie letnim, kiedy panują najlepsze warunki do regeneracji drzewa po tym zabiegu. Drzewo jest w stanie odbudować zerwaną korę i po 10 latach można od nowa pozyskiwać ją z tego samego okazu.
wandakork

Lekkość i nieprzepuszczalność

O niezwykłych właściwościach korka wiedziano już w dawnych czasach. Tysiące lat temu wykorzystywano jedną z zalet korka – jego niezwykła lekkość. Korek bowiem aż w 90% objętości składa się z komór wypełnionych powietrzem, dzięki temu jest nieprzepuszczalny dla cieczy i bardzo lekki, lżejszy od wody. To właśnie tę cechę wykorzystywali pradawni rybacy do tworzenia boi do sieci rybackich. Dziś tę właściwość wykorzystuje się do izolacji pomieszczeń i zabezpieczania ich przed wilgocią, a co za tym idzie, przed pleśnią i grzybami.

Doskonała izolacja cieplna

Przewodność cieplna materiałów zależy od ich dwóch zasadniczych parametrów: ciężaru właściwego i ich wewnętrznej struktury. Im mniejszy ciężar właściwy, tym słabsza przewodność cieplna, czyli lepsza izolacja termiczna. Porowata struktura wypełniona powietrzem, daje doskonałą termoizolacyjność. Materiały korkowe posiadają zarówno jedną, jak i druga cechę, dlatego są idealnym izolatorem naszych domów, mieszkań i innych pomieszczeń użytkowych.

Izolacja akustyczna i wibroizolacja

Korek to również materiał o doskonałej izolacyjności akustycznej, który potrafi wytłumić dźwięki o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu możemy cieszyć się cichymi i przytulnymi wnętrzami. Dodatkową jego zaletą są również właściwości wibroizolacyjne. To one pozwolą ochronić nasze pomieszczenia przed uciążliwymi drganiami i wibracjami. Wibroizolacja korka jest wykorzystywana również do ochrony urządzeń i maszyn, które podczas pracy wytwarzają niebezpieczne dla ich elementów mechanicznych drgania.
zmiana po angielsku

Trwałość i wytrzymałość

Produkty korkowe cechuje ogromna trwałość i odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet gdy nie są specjalnie impregnowane. Świadczą o tym między innymi butelki z winem zamknięte korkową zatyczką i pozostawione w wilgotnych piwnicach na długie lata. Stosując korek w naszych domach, możemy mieć pewność, że nie straci on swych właściwości, nawet po długim czasie użytkowania.
pepper
Korek to surowiec o niezwykłych właściwościach, który może poprawić jakość naszego życia. Architekci na całym świecie stosują ten surowiec do wykańczania i dekoracji mieszkań. My również możemy lepiej poznać zalety tego produktu, wpisując w wyszukiwarkę frazę cork insulation i wchodząc na stronę www.cork24.co.uk. Dzięki zastosowaniu tego naturalnego materiału, mamy pewność, że nasze mieszkania będą ciepłe, suche i przytulne, a przy tym pozostaną w niezmienionym stanie przez wiele lat.